بستن

آب بندی دیوار سیمان جانبی، روش های آب بندی سیمان،کاربرد، مواد افزودنی

اب بندی دیوار سیمانی جانبی ساختمان باطناب و بدون داربست در تهران کرج

شرکت میهن راپل متخصص اب بندی و عایق کاری دیوار سیمانی جانبی ساختمان میباشد. اب بندی دیوار جانبی از جنس سیمان با مواد خارجی و تضمین انجام میگردد. تمام خدمات اب بندی با راپل و بدون داربست انجام میشود که به دلیل تخصصی بودن کار باید شناخت از چسب و مواد افزودنی را داشته باشید. پس عایق دیوار سیمانی را به ما بسپارید تا در کمترین زمان و قبل از شروع بارندگی مجدد مجری کار شما باشیم.

قیمت اب بندی دیوار جانبی از جنس سیمان

اب بندی دیوار سیمانی به دلیل جذب مواد زیاد دارای سختی بسیار هم میباشد و بخاطر اینکه سیمان در تمام نقاط ان امکان جذب دارد باید تمام نقاط مواد زده شود. قیمت اب بندی سیمان نما ابتدا باید بازدید و رویت شود و بعد از ان قیمت اعلام گردد.

آب بندی دیوار سیمان جانبی یا آب بندی بتن چیست؟

اگر بخواهیم معنی آب بندی سیمان را به طور خلاصه در یک جمله تعریف کنیم؛ می توان گفت استفاده از روش هایی که از نفوذ رطوبت یا انتقال آب به داخل بتن یا سیمان جلوگیری می کند، آب بندی نام دارد.

اما مهم ترین مسئله درباره انجام این کار یعنی آب بندی سیمان این است که برای چه این کار انجام می شود؟

جالب است بدانید بتن و سیمان ماده ای تخلخل پذیر است؛ در واقع تخلخل حفرات و فضاهای خالی موجود در بتن است که باعث نفوذپذیری آن می شود. آب بندی سیمان می تواند از این نفوذپذیری بکاهد و تاثیر بسزایی در آن داشته باشد.
از جمله بزرگ ترین مشکلاتی که در حین یا پس از ساختن یک سازه ممکن است به وجود بیاید نفوذ رطوبت به داخل سازه مورد نظر است و از آنجایی که بتن ماده ای بسیار تخلخل پذیر است، آب بندی سیمان امری ضروری تلقی می شود تا از تخلخل پذیری بتن بکاهد و مهم تر از آن، از نفوذ آب و هرگونه رطوبت به داخل سازه یا بنای موردنظرمان جلوگیری کند.

کاربردهای آب بندی سیمان:

از گذشته تا کنون ضد آب کردن سازه ها، به یکی از مهم ترین عوامل در ساختن بنا های مختلف تبدیل شده است و به دلیل گستردگی استفاده از آن تبدیل به یکی از پرمصرف ترین و کاربردی ترین مواد در صنایع تاسیساتی و ساختمانی و… شده اند.
هم چنین به دلیل خاصیت تخلخل پذیری سیمان و بتن ممکن است بعضی از ترکیب های دیگری علاوه بر آب مانند: سولفات ها، کربن مونوکسید، کربن های دی اکسید و… به داخل آن ها نفوذ کنند که سبب آسیب رسیدن به بتن و سیمان و در نتیجه از بین رفتن آن به مرور زمان می شود. به همین دلیل آب بندی سیمان از تخلخل پذیری بتن کاسته و مانع از نفوذ مواد گوناگون به داخل بدنه سازه می شود.
اما همیشه آب بندی سیمان صرفا برای بناهای مسکونی و تجاری انجام نمی شود. آب بندی کردن در سازه های عظیمی چون سازه های تونلی، سد، پل و… نیز کاربردهای بسیار زیادی دارد. از آنجایی که سیمان و بتن آب بندی شده باید بدون هرگونه ترک خوردگی باشد، آب بندی علاوه بر اینکه در بناهای مختلف و به ویژه سازه های عظیم از نفوذ مایعات جلوگیری می کند، مقاومت آن ها را در برابر ترک خوردگی و هر گونه آسیب شبیه به آن بالا می برد. در نتیجه بنا می تواند برای سال های متمادی و بدون آسیب باقی بماند.
برخی کاربردهای دیگری نیز می توان برای آب بندی سیمان نام برد؛ از جمله آن ها می توان به آب بندی نما، آب بندی محیط های مرطوب مثل استخرها ، مخازن آب، آشپزخانه ها و سرویس های بهداشتی، آب بندی بام و دیوارهای حائل، آب بندی تونل ها، پارکینگ ها و زیرزمین ها، آب بندی سدها، اسکله ها و محیط های دریایی و… اشاره کرد.

 

انواع روش های آب بندی:

اگر بخواهیم به طور کلی روش های آب بندی را نام ببریم، عمدتا دو روش پرکاربرد و نوین برای آب بندی سیمان و بتن وجود دارد که به روش های آب بندی با استفاده از مواد افزودنی معروفند.
آب بندی اولیه که در حین اجرای سازه انجام می شود.
آب بندی ثانویه که با استفاده از پوشش سطحی یا استفاده از روش تزریقی پس از ساختن سازه به کار می رود.
از آنجایی که هدف از آب بندی کردن، حفظ سازه و افزایش دوام آن است، انتخاب و به کارگیری روشی که از ایمنی بیشتری برخوردار است و ما را سریع تر به هدفمان می رساند، بسیار با اهمیت است.
روش آب بندی اولیه مطمئن ترین و البته پرکاربردترین روش برای آب بندی سیمان است. در این روش مقدار کافی از مواد برای آب بندی در حین اجرا و بتن ریزی، مورد استفاده قرار می گیرد. لازم به ذکر است که این در استفاده از این روش، مواد افزودنی مناسب و با کیفیت بسیار با اهمیت است و می تواند از ترک خوردگی بنا پس از ساخت جلوگیری کند. هم چنین این روش از هزینه های اضافی پس از ساخت می کاهد و اقتصادی تر است.
اما گاهی سازنده ها از انجام این روش سر باز می زنند یا به دلیل عدم آگاهی کافی این روش در حین ساختن سازه مورد استفاده قرار نمی گیرد یا حتی ممکن است پس از به سرانجام رسیدن و بهره برداری پروژه، نشتی یا آسیب دیدگی های جزئی دیده شود. در این صورت اگر با این اتفاقات مواجه شدیم، می توانیم به سراغ روش های بازسازی و ترمیمی یا روش ثانویه برویم.
روش ثانویه با استفاده از تزریق مواد مختلف آب بندی یا استفاده از پوشش های مختلف حفاظتی سطحی در سازه های بتنی مورد استفاده قرار می گیرد.
این روش سرعت اجرای کمتری دارد و می توان از نیروی کار کمتری در حین انجام کار بهره برد. در نتیجه از هزینه های خرید و اجرا می کاهد.

آب بندی سطح با استفاده از جسم خارجی

به جز این دو روش، روش های دیگری نیز برای آب بندی سیمان وجود دارد که می توان از آن ها برای محیط ها و موقعیت های مختلف استفاده کرد. در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم.
آب بندی به وسیله ورقه: ورقه هایی برای آب بندی وجود دارند که از پلی اتن، قیر و مواد پلیمری تشکیل شده اند. این ورقه حساسیت کمتری در برابر تغییرات دمایی دارند. هم چنین می توان گفت حساسیت کمتری نیز در برابر نفوذ مواد شیمیایی گوناگون دارند اما لازم به ذکر است که نصب این ورقه ها سخت تر و زمان بر تر هستند.
آب بندی پوسته های مایع: در این روش، با استفاده از یک جسم خارجی مانند غلتک روی سطح بتن می کشیم. البته بیشتر این روش برای سطوح خارجی بتن مورد استفاده قرار می گیرد.
روش های شناخته شده دیگری نیز برای آب بندی سیمان و بتن وجود دارند که از جمله آن ها می توان به آب بندی آنی گیر، اندود، چسب آب بندی، آب بندی بر پایه روش های نانو تکنولوژی و… اشاره کرد.

مواد آب بندی سیمان:

مواد مختلفی را می توان برای آب بندی سیمان و بتن برای روش های گفته شده به خصوص روش اولیه و ثانویه مورد استفاده قرار داد که ما در مقاله به برخی از آن ها اشاره می کنیم.
یکی از موادی که در روش اولیه می توان مورد استفاده قرار داد، استفاده از ژل میکروسیلیس است. ژل میکروسیلیس بیشتر برای مناطق ساحلی و سازه هایی که باید در برابر خوردگی مقاوم باشند مناسب است. هم چنین به دلیل خاصیت پرکنندگی برای آب بندی استخرها مناسب هستند.
ژل میکروسیلیس به کاهش مصرف آب کمک می کنند. برای مثال در این روش به مقدار کمتری از آب نسبت به سیمان احتیاج دارد. این ماده، در برابر دماهای مختلف، ذوب و انجماد مقاوم است و از نفوذپذیری بتن می کاهد و در نتیجه مقاومت بتن را در برابر خوردگی بالا می برد.
ماده دیگری که در به کارگیری روش ثانویه مورد استفاده قرار می گیرد، تزریق رزین اپوکسی است. رزین های اپوکسی به صورت جامد هستند و چسبندگی آن ها در حدی است که قابلیت بازگرداندن استحکام اولیه سازنده را دارند.
تزریق ژل اپوکسی برای ترمیم ترک های آبدار و ترک هایی که امکان جا به جایی آن ها وجود دارد مناسب هستند اما لازم است گفته شود که برای استفاده در دماهای پایین گزینه مناسبی نیست.
یکی دیگر از موادی که در روش ثانویه می توان از آن استفاده کرد، تزریق رزین های پلی یورتان است. رزین های پلی یورتان برای آب بندی قسمت هایی که در آن ها نشت آب از ترک ها و ترک هایی که امکان جا به جایی وجود دارد، مناسب هستند.
در این روش استانداردهایی که برای تزریق اپوکسی به کار می رود، وجود ندارد. این روش به عدم ورود آب به بتن کمک می کند و هم چنین از اثرات مخربی مانند خوردگی که بتن وارد می کند، جلوگیری می کند و در برابر فشار معکوس نیز مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.
از جمله مواد شناخته شده دیگر برای استفاده در روش ثانویه استفاده از پودر آب کننده بتن است. در استفاده از این ماده، بر اثر واکنش اجزای تشکیل دهنده آن ساختاری یکپارچه و بادوام ایجاد می شود که حتی اگر پوشش صدمه ببیند، آب بندی سیمان و بتن هم چنان به شکل سابق خود باقی می ماند.
در استفاده از این ماده، اجرای آن بسیار آسان است و در تماس با رطوبت به سرعت سخت می شود و برای استفاده از سطوح مرطوب بسیار قابل اعتماد است. این ماده، چسبندگی عالی به بتن دارد؛ دارای تاییدیه آب شرب است و سازگار با محیط زیست است. به طور کلی می توان گفت که پودر آب کننده بتن برای سازه های جدید و قدیمی مناسب هستند.

انواع افزودنی ها برای آب بندی سیمان:

افزودنی های مختلفی در استفاده از آب بندی بتن مورد استفاده قرار می گیرد که در اینجا به برخی از آن ها اشاره می کنیم.
مواد دفع کننده آب مانند صابون ها و اسید های چرب، ذرات جامد بسیار ریزتر که خاصیت پر کنندگی دارند، پلاستر سیمانی آب بند، پرایمر های مختلف جهت آب بندی، ایزوگام کردن سطح برای آب بندی، قیرگونی کردن سطح، مواد بر پایه نانو تکنولوژی، رنگ های عایق، پودرهای کریستال شونده و بسیار مواد افزودنی دیگری وجود دارند که از جمله موادی هستند که به عنوان افزودنی برای آب بندی سیمان و بتن به مواد اضافه می شوند. البته هر کدام از آن ها کاربرد های مخصوص به خود را دارند و برای موقعیت های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند که البته باید طبق نظر کارشناسان و مهندسان مورد استفاده قرار گیرند.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09370340232 Optimized with PageSpeed Ninja