بستن

رفع نم دیوار جانبی با مواد نانو و عایق حرارتی و رطوبتی در تهران کرج

دلایل ضرورت رفع نم دیوار چه چیزهایی است؟

همه ما مشکلات ناشی از نم یا نفوذ رطوبت به داخل خانه ها، محل کار یا زندگی خود را بارها مشاهده کرده ایم. نم ساختمان همیشه یک مشکل جدی بوده است که باعث آسیب های فراوانی به ساختمان می شود و زمان، انرژی و هزینه زیادی صرف نگهداری و تعمیر آن می شود. رفع نم دیوار از جمله راه هایی است که می تواند از این هزینه ها و انرژی اضافی بکاهد.
البته که وجود نم، مختص به دیوار و ساختمان نمی شود و می تواند نقاط مختلف را درگیر خود کند. این اتفاق در همه جای دنیا، با هر نوع شرایط آب و هوایی بسیار شایع است و ممکن است خود را به شکل های لک، سیاهی، آسیب دیدگی و… نشان دهد. اگر شما هم از جمله کسانی هستید که با این مشکل مواجه شده اید؛ به هیچ عنوان سهل انگاری نکنید و برای رفع نم دیوار خود اقدام کنید. در این مقاله ما به صورت کامل به عوارض وجود نم دیوار و راه های رفع آن می پردازیم.

دلایل زیادی برای رفع نم دیوار وجود دارد. در صورتی که این مشکل در ساختمان برطرف نشود، می تواند عوارض و مشکلات متعددی را برای ما به ارمغان آورد. در صورتی که برای رفع نم دیوار اقدام نکنیم، این نم می تواند به بخش های دیگر نیز سرایت کرده و پخش شود. در نتیجه به نقاط دیگر نیز آسیب می زند؛ دیوار تمیز به نظر نمی رسد؛ زیبایی ظاهری دیوار را نیز از بین می برد و باید برای تعمیرات آن هزینه صرف شود.
از جمله عوارضی دیگری که می توان برای وجود نم در ساختمان نام برد؛ کاهش مقاومت و استحکام ساختمان است. هم چنین وجود نم احتمال نشتی در بخش های مربوطه را بالا می برد و می تواند خطراتی را نیز برای افراد ساکن ساختمان به وجود آورد.
وجود نم باعث ایجاد بو و رشد انواع میکروب ها و قارچ ها می شود و می تواند خطر ابتلا به بیماری های مختلف را برای ساکنین افزایش دهد. در نتیجه رفع نم دیوار از جمله کارهای ضروری است که در هنگام بروز، فورا باید برای رفع آن اقدام شود.

دلایل بروز نم دیوار چیست؟

دلایل زیادی باعث بروز نم دیوار می شود و دانستن آن ها به ما کمک می کند تا بتوانیم از نم دیوار جلوگیری کنیم یا برای رفع آن اقدام کنیم.
عدم عایق بندی مناسب می تواند از دلایلی باشد که باعث بروز نم دیوار پس از مدت زمان کوتاهی بعد از ساختن ساختمان شود. هم چنین در صورتی که ایزوگام پشت بام یا ایزوگام نقاط دیگری از ساختمان دچار آسیب دیدگی شده باشد، می تواند باعث بروز نم دیوار شود.
ترک، شکستگی یا حتی سوراخ شدن لوله ها به خصوص در ساختمان ها و بناهای قدیمی دلایلی هستند که می تواند باعث ایجاد نشتی و نفوذ رطوبت و آب به دیوارها و بتن ساختمان شود. بدیعی است که افزایش هرگونه رطوبت بنا می تواند باید آسیب دیدگی و نم دیوار شود.
اختلاف دما نیز از مهم ترین دلایلی است که می تواند باعث بروز نم دیوار شود به صورتی که بارندگی های شدید یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید و در نتیجه عدم کنترل جریان هوا سبب افزایش رطوبت و مشاهده نم در نقاط مختلف ساختمان ها می شود.

 

برای رفع نم دیوار دنبال چی بگردیم؟

در صورتی که مشاهده و تشخیص نم برای شما سخت است، روش هایی وجود دارد که به شما کمک می کند به راحتی وجود نم را در محیط زندگی یا محل کار خود تشخیص دهید و برای رفع آن بهترین انتخاب ممکن را داشته باشید.
در اولین قدم شما باید به دنبال هرگونه رطوبت و یا هر دلیلی که می تواند باعث ایجاد رطوبت در ساختمان شود، بگردید. برای این منظور می توانید علت آب دادن سقف را در سرویس بهداشتی یا حمام پیدا کنید. هم چنین مشاهده هرگونه از کپک ها می تواند بیانگر وجود نم در این مکان ها باشد. استفاده از رطوبت سنج هم می تواند به شما کمک کند تا میزان رطوبت در محل را بسنجید و در صورتی که میزان از حد معمول بیشتر باشد، می تواند از علت های وجود نم در ساختمان باشد.
در بیشتر مواقع مشاهده هرگونه لک زرد یا سیاه، ترک، پوسیدگی و آسیب دیدگی گچ دیوار علت وجود نم در دیوار، سقف یا کف خانه است.
پوسیده شدن وسایل چوبی و بروز علائم آلرژی مثل: سوزش چشم، بروز علائم تنفسی و… نیز دلایلی هستند که می تواند احتمال وجود نم را در خانه افزایش بدهد. در آن صورت به سرعت باید به دنبال علائمی بگردید که نشان دهنده وجود رطوبت در محیط زندگی شما است.

 

رفع نم دیوار گچی:

راه های زیادی برای رفع نم دیوار گچی وجود دارد. اما در دسترس ترین و کم هزینه ترین راه رفع نم دیوار گچی، استفاده از چیزی از جنس دیوار، یعنی گچ است. برای این منظور مقداری از ترکیب آب و گچ را با اندازه مناسب به صورت کاملا صاف و صیقلی برای دیوار استفاده می کنیم.
لازم به ذکر است برای رفع نم دیوار گچی ممکن است به تخریب نیاز داشته باشید. اگر رسوبات حاوی نمک باشند، باعث پوسیده و پوکیده شدن دیوار و از بین رفتن گچ دیوار می شود؛ برای این منظور باید مدت زمانی را صرف کنید تا نم دیوار به صورت کامل خشک شود. سپس در آن صورت برای ترمیم نم دیوار گچی اقدام می کنیم.
البته که راه های دیگری نیز برای رفع نم دیوار گچی وجود دارد، برای مثال شما می توانید از نصب کاشی های برجسته روی دیوار استفاده کنید. تعمیر ترک ها و نصب سنگ های تزئینی و آنتیک نیز می تواند به رفع نم دیوار گچی و بهبود فضای داخل خانه شما بسیار کمک کند.
در ادامه با راه های بیشتری برای رفع نم دیوار و رفع نم دیوار گچی آشنا می شویم.

 

روش های رفع نم دیوار بدون تخریب:

از آنجایی که نم و رطوبت، بیشتر در محیط های خانگی یا محل کار رخ می دهد، نکات خانگی وجود دارند که به شما کمک می کنند تا از افزایش رطوبت در محل زندگی خود جلوگیری کنید و یا این فرصت را داشته باشید که برای رفع نم دیوار به سرعت اقدام کنید. روش هایی که در ادامه گفته می شود، امکان آشنایی شما را با روش های رفع نم دیوار فراهم می کند.
استفاده از مواد ضد رطوبتی: استفاده از مواد ضد رطوبتی مختلف به شما در کاهش رطوبت فضا کمک می کند. برای مثال نمک از جمله موادی است که رطوبت را به خود جذب می کند و شما می توانید از آن بدون هیچ عوارضی در محیط زندگی خود استفاده کنید.
عایق بندی مناسب: عایق بندی مناسب در محیط هایی که دارای رطوبت بیشتری هستنند مانند حمام و سرویس بهداشتی می تواند به رفع نم دیوار کمک کند. برای مثال در عایق بندی حمام و سرویس بهداشتی می توان از قیر، ایزوگام، دوغاب کردن، استفاده از پودر سنگ و سیمان و مواد شیمیایی گوناگون استفاده کرد. لازم به ذکر است که عایق بندی مکان هایی که جذب رطوبت بالایی دارند و به کاهش اتلاف گرما کمک می کنند، مثل محل های لوله کشی برای رفع نم دیوار بسیار موثر است.

خشک بودن لباس ها قبل از قرار دادن در کمد: پس از شستن لباس ها حتما از خشک بودن آن ها اطمینان حاصل کنید و سپس آن ها را به داخل کمد منتقل کنید زیرا ممکن است رطوبت لباس ها به داخل فضای بسته کمد نفوذ کند و باعث آسیب دیوار در آن ناحیه شود.
استفاده از دستگاه رطوبت گیر: استفاده از دستگاه رطوبت گیر می تواند در کاهش رطوبت فضای خانه بسیار موثر باشد به خصوص در خانه های قدیمی و ساختمان هایی که به محیط های دریایی نزدیک هستند. این روش برای کسانی که در نقاط شمالی و جنوبی کشور زندگی می کنند، بسیار مناسب است.
نصب تهویه هوا: واقعیت این است که رطوبت به هر حال باید به جایی برود. نصب تهویه هوا به خصوص در حمام و سرویس بهداشتی باعث کنترل جریان هوا در محل زندگی می شود و در نتیجه رطوبت به داخل دیوار ها نفوذ نمی کند.

نم دیوار و سرایت آن به بخش های دیگر

استفاده از کند کننده بخار: کند کننده های بخار موادی هستند مانند رنگ ها، ورقه های پلاستیکی و فویل های فلزی که به کاهش بخار آب کمک می کنند.
کنترل رشد کپک: شما می توانید محل هایی که دارای رطوبت و کپک هستند را بیابید و کپک های به وجود آمده را به وسیله پارچه یا اسپری های مربوطه از بین ببرید. استفاده از این روش باعث می شود وسایلتان سالم بمانند و این کپک ها سلامتی شما را تحت تاثیر قرار ندهند.
مراقبت از نشتی ها: یافتن محل هایی که دارای نم هستند؛ لوله کشی های قدیمی و لوله هایی که مشکل دارند و تعویض آن ها و در نهایت ترمیم دیوار های دارای نم نکات بسیار مهمی برای رفع نم دیوار هستند.
نصب پنجره های عریض: اگر این امکان برای شما فراهم باشد که پنجره های عریض در محل های مناسب نصب کنید؛ به کنترل جریان هوا کمک می کنند و تهویه هوا به صورت طبیعی انجام می شود.
انتخاب مصالح ساختمانی به صورت هوشمندانه: در صورت عایق کاری و انتخاب مصالح ساختمانی که کمترین رطوبت را به خود جذب می کنند راه حل هوشمندانه ای است که می تواند از همان ابتدا نفوذ هرگونه رطوبت را به بنا کاهش دهد و باعث استحکام بیشتر ساختمان برای سال های متمادی شود. برای مثال آجر ها بیشتر از سایر مصالح مستعد جذب رطوبت هستند.
دوش خنک تر و کوتاه تر بگیرید: گرفتن دوش های با دمای آب پایین تر و مدت زمان کوتاه تر باعث کاهش ایجاد رطوبت بیشتر و جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوار حمام برای مدت زمان طولانی تری می شود.
انتقال گیاهان: بعضی از گیاهان منبع ایجاد رطوبت هستند. در این صورت بهتر است گیاهان را به محل هایی منتقل کنیم که تهویه هوا در آنجا به خوبی صورت می گیرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

09370340232 Optimized with PageSpeed Ninja