بستن

پیچ و رولپلاک سنگ نما گرانیت و تراورتن

پیچ و رولپلاک سن نما از جنس گرانیت و تراوتن

یکی دیگر از خدمات مهم برای سفت و محکم کاری سنگ نما در ساختمان عملیات پیچ و رولپلاک می باشد که کاری بسیار ضروری و تخصصی است. این اقدام به منظور حفظ نمای ساختمان تا سالها و دوام بیشترش در مقابل عوامل مختلف محیطی امری مهم تلقی می شود. درضمن انجام عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمان را تنها نیروهای متخصص و آموزش دیده که دارای گواهینامه ی شرکت در دوره های بالا رفتن از ارتفاعات بدون داربست و به کمک طناب محکم هستند صورت می پذیرد. از آنجا که صعود به ارتفاعات کار آسانی نیست تنها عده ای محدود که تجربه ی کاری دارند و دوره های لازم را پشت سر گذاشتند و دارای سلامتی جسمانی و روحی کامل هستند انجام می دهند. شجاعت و تسلط کار بر روی طناب در ارتفاعات اصل اول موفقیت در انجام کار است. این افراد درباره ی پیچ و رولپلاک سنگهای مختلف نما از جمله گرانیت و تراورتن تحقیقات و مطالعه ی فراوانی داشتند و می دانند که نحوه ی کار اجرایی پیچ و رولپلاک برای سنگهای مختلف در نما با توجه به میزان حساس بودن سنگ متفاوت می باشد در ادامه به توضیحات بیشتری دراین زمینه می پردازیم. برای اب بندی کردن روی پیچ ها از بتونه همرنگ در اخر استفاده میشود.

پیچ و رولپلاک سنگ گرانیت (عوامل ریزش سنگ گرانیتی)

اگر سیم پشت سنگ زنگ بزند و پاره شود باعث ریزش سنگ گرانیتی از نمای ساختمان در ارتفاع خواهیم شد. با وجود این که سیم اسکوپ و کار کردن اسکوپ درسنگ گرانیت برای نما باز هم شاهد ریزش این مدل از سنگ از نما خواهیم بود.2 _مورد بعدی این است که سنگ ملات خور خوبی نیست و این عامل باعث ریزشش می گردد. صاف بودن جلو و پشت سنگ باعث می شود که دوغاب خور نباشد درنتیجه سنگ حتما باید اسکوپ شود.3- علت سوم این است که نشست ساختمان باعث ریزش سنگ گرانیت از ساختمان خواهد شد. به این صورت که در اثر گذشت زمان ساختمان نشست می کند و بار زیادی روی ساختمان خواهد افتاد. 4- مورد بعدی که باعث ریزش سنگ گرانیتی می شود ریختن سیمان خشک پشت این سنگ است که این امر باعث شل شدن سنگ از نما و پرتابش به پایین ارتفاعات خواهد شد. 5 -ریختن نخاله پشت سنگ نما هم جز مشکلات سقوط سنگ گرانیت محسوب می گردد.

مطلب پیشنهادی ما  قويترين عايق كاري و ضد اب سازي نما در دماوند- اب بندي نماي ساختمان در دماوند گيلاوند

مجری پیچ و رولپلاک نما

از کجا باید بفهمیم که سنگ گرانیت در حال ریزش از نما می باشد؟

وجود ترک های متعدد و قابل رویت بر روی نمای ساختمان 2- طبله سنگ نما 3-اگر سنگ از نمای ساختمانی بیرون بزند.4-اندازه ی جای سنگ کوچک شدن همه ی موارد گفته شده را به محض مشاهده باید اقدام به عملیات پیچ و رولپلاک نمود. زیرا وجود هر کدام از این نشانه ها در ریزش و پرتاب سنگ گرانیت از نما و پیامد آن عواقب بعدی اثر گذار خواهند بود.

پیچ در سنگ گرانیتی بر چه اساس انتخاب می شود؟

پیچ مصرفی برای کار پیچ و رولپلاک نمای ساختمان بر اساس اندازه ملات پشت سنگ انتخاب می گردد. بر این اساس ملاتی که پشت سنگ بکار می رود حدود 3 سانتی متر می باشد. به همین دلیل باید از پیچ هایی استفاده گردد که طول کم و یا زیادی نداشته باشد.
اما پیچ مصرفی در سنگ گرانیتی باید از جنس گالوانیزه ضد زنگ باشد و از نوع فولادی باشد. استفاده از بهترین مارک هم تاثیر بسزایی در سطح عملکردی پیچ دارد. اما نحوه ی انجام و اندازه ی پیچ کاربردی در نما هر 40تا 50سانت یک پیچ می باشد.

نحوه پیچ و رولپلاک سنگ نما

نوع رولپلاکی که درسنگ گرانیتی بکار برده می شود؟

رولپلاکی که برای پیچ کردن نما استفاده می شود از جنس پلاستیک و از نوع پروانه ای است تا در ملات پشت سنگ به خوبی باز گردد و باعث نگهداری سنگ در نما می گردد.

 

دریل مخصوص پیچ رولپلاک نما چیست؟

دریل هیلتی بهترین نوع است. زیرا سنگ گرانیتی قابلیت سوراخکاری با دریل معمولی را ندارد. به خاطر همین بهترین راه برای سوراخ کاری سنگ گرانیتی استفاده از دریل چکشی است.

مطلب پیشنهادی ما  رفع نم دیوار جانبی با مواد نانو و عایق حرارتی و رطوبتی در تهران کرج

پیچ و رولپلاک سنگ تراورتن با راپل

بیشترین درصد سنگهای نمای ساختمان را تراورتن تشکیل می دهد.این نوع سنگ امکان خزینه کردن دارد. یعنی با انتهای دریل بر روی سنگ یک جای کوچک برای گل پیچ ایجاد گردد. پس از خزینه کردن بتونه همرنگ سنگ نما روی پیچ کشیده می شود تا سنگ برجسته دیده نگرددو هم گل پیچ هم رنگ سنگ گرددو به عبارت دیگر پیچ پنهان گردد.

نکته: در سنگهای تراورتن ارتفاع 40 در هر متر مربع به طور معمول 5الی 6 عدد پیچ و رولپلاک زده می گردد. سنگ تراورتن یک سنگ آهکی و رسوبی می باشد.

نکته: پیچ کردن سنگ تراورتن قیمت بسیار مناسب تری به نسبت سایر سنگهای نما خواهد داشت.

پیچ و رولپلاک سرامیک نما

چه زمان برای عملیات پیچ و رولپلاک نمای ساختمانی خود اقدام کنید؟

برای همه ی سنگهای مختلف در نمای ساختمانی مانند گرانیت، تراورتن، مرمر، مرمیت رومی عملیات پیچ رولپلاک نما باطناب امری ضروری است. اگر سنگی از نمای ساختمان شل شده باشد و در نتیجه احتمال افتادن سنگ وجود داشته باشد برای جلوگیری از وقوع حادثه ی ناگوار جانی یا مالی سریع اقدام به محکم کاری سنگ در محل نما کنید. به عقب انداختن عملیات تخصصی پیچ و رولپلاک با عواقب و پیامد سنگینی همراه خواهد بود. در نظر داشته باشید اگر از ابتدای ساخت نما یا برای نخستین تعمیر از روش پیچ و رولپلاک نما استفاده کنید مجبور نخواهید بود هزینه های بعدی بیشتری را متحمل شوید.

 

جمع بندی

پیچ و رولپلاک نمای ساختمان با همه ی ویژگی که دارد مقرون به صرفه بودن و امنیت بیشتری یرای همه است (درشکل استفاده از طناب ). از طرفی دردسرهای مربوط به نصب و جمع آوری داربست را ندارد و در زمان خیلی کوتاه نسبت به روش های قبلی قابل اجرا می باشد. از طرفی عمر کار انجام شده در بخش هایی که از این روش برای محکم کردن سنگ نما استفاده نمودند به شدت افزایش یافته و در ادامه احتیاج به هزینه های دوباره برای متریال و نیرو و سایر خدمات نیست. اگر تصمیم به استفاده از پیچ و رولپلاک دارید این فرصت را از دست ندهید. سربع اقدام کنید. قبل از این که دچار پیامدها و عواقب ناگوار شوید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =

09354151868