راپل در رشت و گیلان

 

راپل در گیلان و رشت در زبان فرانسوی به معنی پایین آمدن به کمک طناب می باشد. امروزه راپل کاربردهای مختلفی در عملیات های متفاوت دارد.

در گذشته استفاده از راپل تنها برای کوه نوردان ،صخره نوردان، سنگ نوردان بوده است. اما امروزه کاربرد راپل در وضعیت بحرانی مختلف مثل نیروهای امدادگران، آتش نشانی، انتظامی، نیروهای مسلح می باشد.

راپل آنقدر دارای اهمیت است که از آن امدادگران برای نجات جان افراد سانحه دیده استفاده می نمایند.

راپل نوعی مهارت و تخصص هم به شمار می رود .

 

با پیشرفتهای تکنولوژی و ازدحام جمعیت شکل به کارگیری از روشهای سنتی استفاده از داربست کمرنگ شده و به جای آن استفاده از روشها و متد جدید استفاده از طناب محکم و بدون داربست برای کار در ارتفاعات مختلف ساختمان های بلند توسط راپل کاران صورت گرفته است.

در شهرهای مختلف کشور شرکتهای معتبر خدمات نمای ساختمانی وجود دارند که نیروهای آموزش دیده و ماهری برای کار در ارتفاعات ساختمانی استخدام می کنند که نحوه ی کار آنها در شهرهای مختلف با توجه به شرایط اقلیمی مختلف متفاوت می باشد در این مقاله درباره ی موضوع راپل در رشت و گیلان، خدمات راپل کار در گیلان و رشت به بررسی بیشتری خواهیم پرداخت.

راپل در گیلان و رشت

اگر بخواهیم معنی کلمه ی راپل را به صورت واضحتر بگوییم یک معنی آن به این صورت است که تصور کنید به یک دره ی عمیقی رسیدید که قصد دارید از آن عبور کنید ولی عبور از همچین مکانی بسیار سخت و دشوار می باشد و فقط می بایستی به کمک طناب محکم و تجهیزات استاندارد و ایمنی از آن عبور کنید.اما ما قصد داریم در این مقاله درباره ی انواع خدماتی که باید به کمک راپل در ارتفاعات برای نمای ساختمانی انجام شود به توضیح بیشتری بپردازیم.

راپل کار در رشت و گیلان

فردی است که با حرکات بندبازی و با مهارت لازم بر روی طنابی محکم در هوا معلق در بخش ارتفاعات نمای ساختمانی به انجام کلیه ی خدمات نما ساختمان با مهارتی ویژه می پردازد. راپل کار یک فرد دوره دیده و با تجربه است. گاهی بعضی از مردم راپل کار را مرد عنکبوتی خطاب می کنند .چون قادر است به همه نقاطی که افراد عادی قادر به دسترسی به آن نیستند دسترسی کامل پیدا نماید.

راپل کار در رشت و گیلان

در دنیای امروز به علت پیشرفت شهرها و ساختمان های چند طبقه خدمات راپل بیشتر شده است .رسیدگی به نمای ساختمان ها از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. زیرا نخستین موردی که از یک ساختمان به چشم می آید نمای آن می باشد.

راپل کار در رشت و گیلان باید دارای توانایی و مهارتهای ویژه ای باشد و همه جوانب برای کار در ارتفاعات ساختمانی را مد نظر قرار دهد.

راپل در رشت با توجه به شرایط آب و هوایی و بارندگی در مواردی که ممکن است خطرساز باشد و روزهایی که شرایط جوی بارندگی اعلام می شود انجام نمی شود.

اما راپل در گیلان هم به خاطر بارندگی زیاد و نامساعد بودن روزهایی که بارانی اعلام شود کار در ارتفاعات انجام نمی شود.

حتی گاهی برای کارهای نمای ساختمانی راپل کار در رشت و گیلان باید شرایط مه آلود بودن جو هوا را در نظر بگیرد زیرا در زمان مه بودن زاویه ی دید راپل کار برای کار در ارتفاعات ساختمان به نقطه ی کور میرسد و همین امر باعث ایجاد دردسرهایی ویژه از جمله خطر سقوط از ارتفاعات و مرگ راپل کار را فراهم می نماید.

ویژگی مهم راپل کار در رشت و گیلان

فرد راپل کار در شهرهای شمالی کشور مثل رشت و گیلان دارای خصوصیات ظاهری است که به بررسی آنها خواهیم پرداخت.
1-راپل کار در رشت و گیلان از توانایی و مهارت لازم برای بستن طناب در جای ایمن برخوردار خواهد بود.
2-فرد راپل کار در رشت و گیلان آشنایی کافی به همه ی وسایل و ابزار آلات کار در ارتفاعات مختلف ساختمانی را دارا می باشد.
3-فرد راپل کار در رشت و گیلان از بالا رفتن در ارتفاعات هیچ گونه ترس و واهمه یی ندارد و با شهامت کامل بالا می رود.
4-فرد راپل کاری که در شرکتهای معتبر خدمات نما در رشت و گیلان استخدام شده دارای صلاحیت کامل از نظر جسمی (دست، پا،کمر)، روحی، روانی می باشد و مورد تایید است.

نکات و مراقبت های ویژه راپل کار در رشت و گیلان

راپل کار برای کار در ارتفاعات مختلف ساختمانی در شهرهای شمالی کشور از جمله رشت و گیلان که شرایط آب و هوایی با دیگر مناطق شهرهای کشور متفاوت است باید نکات ویژه و مراقبت های لازم را برای امنیت جان خود و خطر سقوط از ارتفاعات مخصوصا در روزهای مه آلود و بارانی رعایت کند تا به سلامت کار را در ارتفاعات به پایان برساند از جمله ابزاری که برای انجام خدمات مختلف نما در ارتفاعات ساختمانی به کار می برد باید حتما استاندارد شرکت باشند. راپل کار باید اضافات طناب را حلقه نماید در غیر این صورت اضافات طناب به پای وی گیر و منجر به آسیب شدید به او خواهد شد. طناب نباید فرسوده و کهنه باشد زیرا در حین عملیات در ارتفاعات ساختمان به راحتی پاره و باعث سقوط راپل کار خواهد شد. اگر طناب بعد از پایان کار در ارتفاعات شسته نشود در عملیات بعدی به راپل کار صدمه خواهد رسید. کاربین برای اتصالات درست مورد استفاده قرار می گیرد و جنس آن از فولاد و آلومینیوم می باشد. هشتی دارای یک حلقه بزرگ و یک کوچک است. که حلقه ی بزرگ به کاربین و حلقه کوچک به طناب وصل می گردد.راپل کار در رشت و گیلان دارای هارنس که همان نشیمنگاه یا صندلی مخصوص راپل کار است می باشد. این صندلی دارای تحمل وزن زیادی است. به کمک رول می توان محل مناسب کارگاه را برقرار نماییم. راپل کار دارای تجهیزات دیگری مثل دستکش مخصوص، کلاه، چکش می باشد.

انواع خدمات نمای ساختمانی توسط راپل کار در رشت و گیلان

اما راپل کار طی دوره های آموزشی کوتاه مدت برای انجام عملیات مختلف ساختمانی در شمال کشور در شهرهای رشت و گیلان به محل مورد نظر توسط شرکت اعزام می شود.

نورپردازی نما با راپل در رشت و گیلان

نورپردازی در نمای ساختمانی مسکونی، اداری، تجاری باعث جذب افراد، زیبایی شهر و معرف کیفیت نمای ساختمانی می باشد. برای عملیات نورپردازی در نمای ساختمانی راپل کار به کمک تجهیزات استاندارد و ایمن با استفاده از طناب محکم بدون داربست از ارتفاعات ساختمانی بالا رفته و نقاطی از ساختمان را که هر کارگر عادی قادر به دسترسی به آن نیست با صرفه جویی در هزینه ها و سرعت قابل ملاحظه ای دسترسی پیدا خواهد کرد. نورپردازی در شب باعث می شود نمای ساختمان بسیار روشن و با جلوه دیده شود. در این عملیات از نور مخفی ،کم مصرف برای صرفه جویی در بخش انرژی استفاده می شود.

نماشویی توسط راپل کار در رشت و گیلان

نماشویی در بخش نمای ساختمانی توسط راپل کار در شهرهای شمالی کشور از جمله رشت و گیلان صورت می گیرد. اگر نماشویی به موقع و صحیح انجام شود جرم و آلودگی روی سطح نمای ساختمانی پاک خواهد شد در نتیجه خطر سقوط سنگ نما به علت گرفتن جرم زیاد در اثر مرور زمان کاهش می یابد. البته نماشویی در بخش نمای ساختمانی به 2 روش استفاده از داربست و روش دوم که امن ترین و مطمئن ترین روش به کمک طناب محکم و بدون داربست است انجام می شود.راپل کار با استفاده از دستگاههای پر قدرت فشار آب قوی واترجت کثیفی و جرم، آلودگی روی سطح نما را از بین می برد. نماشویی با سرعت قابل ملاحظه ای توسط راپل کار معلق در هوا به کمک طناب صورت می گیرد با کمترین هزینه و کیفیت بالا که این در مقایسه با نصب داربست و پر هزینه بودن و ناامنی و خطرات سقوط کارگر از بالای داربست ارجحیت کاملی دارا می باشد. با نماشویی ساختمان عمر و دوام نما بیشتر می شود.

آب بندی نمای ساختمان توسط راپل کار در رشت و گیلان

در شهرهای شمال کشور مثل گیلان و رشت که میزان بارندگی زیاد است درز بین مصالح ساختمانی در بخش نمای ساختمان و درز بین پنجره ها حتما باید آب بندی شوند تا از راه ورود آب و رطوبت به داخل ساختمان و خسارت و مشکلات دیگر برای اهالی ساختمان جلوگیری شده باشد این کار به کمک چسب های قوی مثل سیلیکونی، پلی اورتان انجام می شود و لابه لای درز بسته می شود .نوعی عایق محکم هم بر روی مصالح ساختمانی نما پوشانده می شود تا نما در مقابل تغییرات دمای محیطی و عوامل آن مقاوم باشد. این کار تنها به کمک راپل کار در رشت و گیلان به شکل کاملا حرفه ای صورت می گیرد.

رنگ آمیزی نمای ساختمانی توسط راپل کار در رشت و گیلان

رنگ آمیزی نمای ساختمانی توسط راپل در رشت به کمک رنگهای با کیفیت و مرغوب با توجه به نوع مصالح ساختمانی به کار رفته در بخش نما انجام می شود. راپل در گیلان هم به علت شرایط جوی بارانی دارای اهمیت است و موارد و نکات رنگ آمیزی نما فقط توسط راپل کار در ارتفاعات بدون داربست به کمک طناب به بهترین شکل ممکن انجام می شود. اگر رنگ در نما در شهرهای شمالی کشور مرغوب نباشد بعد از مدتی با یک بارش باران رنگ از روی سطح نما برداشته و پاک خواهد شد.

پیچ و رولپلاک نمای ساختمانی توسط راپل

عملیات کار محکم سازی سنگ نما در ساختمان های مختلف به کمک راپل کار در ارتفاعات شهرهای رشت و گیلان به کمک تجهیزات لازم پیچ و رولپلاک، مته، پیچ گالوانیزه، دریل انجام می شود. تا از خطر سقوط و پرتاب سنگ نما به پایین ارتفاعات و ایجاد خسارت مالی و جانی جلوگیری به عمل آید. گاهی به دلایل مختلف محیطی مثل بارندگی، طوفان، سرما، گرما سنگهای نما از محل خود شل شده و به پایین ارتفاعات سقوط می کنند. راپل کار در ارتفاع بدون نیاز به داربست به کمک طناب محکم کار را به آسانی انجام می دهد.

جمع بندی

راپل کاری حرفه ای نوین است و برای زمان هایی که بنابه دلایلی نمی توانیم به نقاط دور ساختمانی دسترسی داشته باشیم از این حرفه استفاده فراوانی می گردد. راپل در رشت و گیلان طرفداران فراوانی دارد و امروز به علت مزایایی که این حرفه در مقابل شکل سنتی داربست دارد از شهرت زیادی در بین مردم برخوردار است. زیرا به کمک راپل و بدون داربست هزینه اضافی که قرار بوده صرف ایجاد و نصب داربست شود از میان خواهد رفت، با سرعت و کیفیت بالایی کار انجام خواهد گرفت و به نوعی صرفه جویی در بخش انرژی و امنیت بالای کاری را برای راپل کار به وجود خواهد آورد.